OGŁOSZENIE O KONKURSIE

BIBLIOTEKA SZKOLNA SP 31 ZAPRASZA UCZNIÓW
DO WŁĄCZENIA SIĘ W AKCJĘ:

LEKCJE BIBLIOTECZNE

W październiku przeprowadzono lekcje biblioteczne w klasach:

VII B i V C – lekcja na temat „Dużo czytamy, język rozwijamy” dnia 5. 10. 17 r.

0 A oraz 0 B – lekcja na temat„Czytamy sobie w bibliotece” dnia 10. 10. 17 r. i 13. 10. 17 r.

VI A - lekcja na temat „Czy znasz zasady savoire-vivre’u” dnia 16. 10. 17 r.

V B - lekcja na temat „Od autora do czytelnika” dnia 18. 10. 17 r.

VI C - lekcja na temat „Tajemnica biblioteki szkolnej” dnia 19. 10. 17 r.

Lekcje biblioteczne mają na celu przybliżenie uczniom problematyki związanej z książką i czytaniem oraz zachęcić do korzystania z naszych regularnie wzbogacanych zbiorów.

Pro captu lectoris habent sua fata libelli łac.,
(los książek zależy od pojętności czytelnika; trudno przewidzieć, która książka przemówi do wyobraźni czytelnika)

Terentianus Maurus (III w.)

KONKURS PIĘKNEGO PISANIA

Dnia 26 października odbył się Konkurs Pięknego Pisania dla klas II - III (w dwóch grupach, 38 uczniów).

Uczestnicy mieli za zadanie przepisać tekst wiersza Jana Brzechwy pt. „Jeż”.

Dnia 27 października odbył się konkurs dla klas starszych, IV - VI (15 osób). Uczestnicy mieli za zadanie przepisać poniższy tekst.

AKCJA „BOOKCROSSING” W NASZEJ SZKOLE

„UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI – DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA”

Jedną z propozycji działań biblioteki szkolnej w zakresie popularyzacji czytelnictwa jest idea Bookcrossingu.

Od listopada 2017 r. uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową.

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki.

Bookcrossing:
• pozwala dzielić się książkami,
• daje szanse na przeczytanie wymarzonej książki osobom, których nie stać na jej zakup,
• inspiruje rozmowy i dyskusje, a samotnym i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają.

Jak będziemy organizować BOOKCROSSING w naszej szkole?:

1. Reklamowanie idei Bookcrossingu poprzez ogłoszenia, plakaty, hasła informacyjne, ulotki oraz informacje na stronie internetowej.
  2. Uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej.
  3. Organizacja wydarzenia związanego z Ogólnopolskim Świętem Wolnych Książek – maj 2018 r.
  4. Tydzień czytania uwalnianych książek – czerwiec 2018 r.