WIELKANOC
Obudziły się pisanki
wielkanocnym rankiem
i wołają:
- Patrzcie! Tu na stole
same niespodzianki!
Bazie srebrno - białe
i baranek mały.
Ten baranek
ma talerzyk,
skubie z niego
owies świeży
A baby pękate
w cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło
od ucha do ucha!
WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA |
WYJŚCIE DO KINA
Dnia 15 kwietnia 2011 r. uczniowie klasy V B wraz z opiekunami wybrali się do multikina "Gemini" w Gdyni na nową komedię pt. "Hop".
W okresie przedświątecznym odrobina relaku i zabawy przydała się każdemu uczniowi, toteż film nawiązywał do tradycji obowiązujących podczas Wielkanocy.
Temat potraktowano nietypowo. To rządy zajęcy, kurczaków, lizaków i rock and roll!!!
Zając wielkanocny Zet, potomek słynnej zajęczej rodziny zapragnął zostać... perkusistą w zespole rockowym! Kto zatem przynosił dzieciom słodkie prezenty w czasie Wielkanocy? Zobaczcie sami!
Źródło: http://www.hopfilm.pl/
DZIEŃ CZEKOLADY
Czekolada (z nahuatl xocolatl – gorzka woda) – wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe) lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego i innych dodatków. Wytwarzana najczęściej w postaci tabliczek czekolady. W niektórych krajach, głównie w Meksyku, powszechniejsza jest czekolada w postaci napoju na wodzie, mleku lub innym płynie. Rzadziej spotyka się czekoladę sproszkowaną lub w granulkach.
Za pierwszych smakoszy czekolady uznaje sie Majów, którzy uważali czekoladę za napój bogów. Otaczali oni czekoladę kultem, pojawiała się ona u nich zawsze podczas obrzędów i rytuałów, a jako gorzki napój do picia, podawana była narzeczonym podczas zaręczyn. W kolejnych latach czekolada uznawana była za luksus, przysługujący królom, arystokracji i kapłaństwu.
12 kwietnia obchodzony jest Dzień Czekolady.
Źródło: wikipedia.pl
W Kolonii w Niemczech zlokalizowane jest Muzeum Czekolady, które jest poświęcone jej historii.
Na stronie Dom Czekolady można przeczytać o ziarnie kakaowca, z którego jest produkowana czekolada i o sposobie jej produkcji.
IV FESTIWAL POEZJI I PIOSENKI ANGIELSKIEJ
IV Festiwal Piosenki Angielskiej "MORE THAN WORDS 2011" odbył się w marcu, w Społecznym Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjum STO 2 w Gdańsku.
W konkursie brali udział uczniowie ze szkół województwa pomorskiego.
Jury w składzie: Wacław Stoppa, Chris Taylor i Jakub Zalewski wyłoniło Nagrodzonych i Wyróżnionych.
Nie przyznano miejsc pierwszych w kategorii soliści. II i III miejsce otrzymali uczniowie naszej szkoły:
Patryk Sikora - II miejsce,
Monika Białogłowy - III miejsce.
Wyróżnienie otrzymali:
Alan Wittbrodt - solista,
Patryk Sikora - za własny akompaniament.
Wielkie brawa!!!
Uczniowie - finaliści wraz z opiekunem zostali zaproszeni na Koncert Finałowy Festiwalu do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (środa 11 maja 2011 r. godz. 10.00), gdzie zaprezentują swoje talenty.
Nagrania uczestników umieszczone są tutaj:
WYJŚCIE DO KRĘGIELNI U7
Dzień 7 kwietnia 2011 r. uczniowie klasy VI A wraz z opiekunami spędzili w kręgielni U7. Wszystkim dopisywały dobre humory i radość, że sprawdzian szóstoklasisty już za nami. Zabawa przebiegała w miłej atmosferze. Podzieleni na trzy zespoły bawiliśmy się świetnie, ucząc się tolerancji i współpracy. Rywalizacja wywołała pozytywne emocje i pomogła w budowaniu wzajemnej sympatii i szacunku. Nikt nie czuł się przegrany. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i zrelaksowani.
SPRAWDZIAN W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Szóstoklasistów czeka pierwszy ważny egzamin szkolny. 5 kwietnia 2011 roku, o godzinie 9.00 w całej Polsce uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zasiądą do sprawdzianu podsumowujacego ich dotychczasową wiedzę. Jest to egzamin pisemny, trwa jedną godzinę i można na nim uzyskać maksymalnie czterdzieści punktów.
Za wszystkich uczniów klas VI trzymamy kciuki, powodzenia!!!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
W 1967 r. Międzynarodowa Rada ds. Książek dla Młodych - IBBY (International Bard on Books for Young People) ustanowiła Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to jest obchodzone na całym świecie co roku 2 kwietnia. W tym dniu, w 1805 r., urodził się Hans Christian Andersen - duński bajkopisarz. Jego bajki są znane na całym świecie i to zdecydowało o wyborze duńskiego pisarza i poety na patrona tego święta.
Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji w wielu krajach biblioteki, ośrodki kultury, szkoły, teatry przygotowują imprezy promujące literaturę dla najmłodszych.
Co roku jedno z państw, które jest członkiem IBBY (w Polsce działa Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych) organizuje to święto, projektuje plakat oraz przygotowuje hasło-przesłanie zaczerpnięte z literatury.
Polska była organizatorem w 1979 r., motto „Książka jest oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a plakat projektował Jerzy Czerniawski.
Gospodarzem tego dnia jest w tym roku Estonia, a motto, wymyślone przez znakomitą pisarkę, Aino Pervik, brzmi "Książka pamięta". Autorem plakatu jest wybitny grafik Jűri Mildeberg.
Źródło: http://www.ibby.pl/
Galeria prac uczniów - Postacie z książek