KLASA IV C W RESTAURACJI SERIO
W dniu 29. 11. 2018 r. klasa IV c była na warsztatach z przygotowania pizzy i lemoniady w restauracji SERIO w Gdyni.
Każdy uczeń samodzielnie komponował składniki i robił swoją pizzę oraz lemoniadę.
Zabawa była świetna i wszyscy bardzo dobrze się bawili.
KLASA IV D W MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
W dniu dzisiejszym klasa IV d wybrała się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na warsztaty historyczne pt."Stara skrzynia. Co skrywa muzeum?" Uczniowie zapoznali się z muzeum, jako miejscem gromadzenia eksponatów - śladów historii. W drugiej części zajęć klasa miała możliwość zobaczenia kilku potężnych eksponatów, którymi były czołg i samolot. Duże wrażenie zrobiła na uczniach suknia ślubna wykonana ze spadochronu. Klasa aktywnie i z dużym zainteresowaniem brała udział w warsztatach.
ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE
PRZEDSTAWIENIE "BALLADYNA"
23 listopada br. klasy VII A, VII B, VII C i VI C były na przedstawieniu „Balladyna” w Teatrze Miejskim w Gdyni. Sztuka nie należała do najłatwiejszych w odbiorze. Uwspółcześniona, z zaskakującymi zwrotami, odbiegająca momentami od treści dramatu J. Słowackiego. Warto jednak zobaczyć inną interpretację klasycznego tekstu. Spektakl pozostanie w naszej pamięci.
Zdjęcia pochodzą z Teatru Miejskiego w Gdyni
SPEKTAKL "OSKAR I PANI RÓZA"
20 listopada 2018 roku uczniowie klas VII b i VIII a obejrzeli w Centrum Nauki „Experyment” spektakl pt. „Oskar i Pani Róża”.
Przedstawienie przygotowali aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie.
Oskar i pani Róża, to przejmująca historia małego chłopca, który umiera na raka. Spektakl przeniósł uczniów do realiów oddziału onkologicznego – miejsca, z którego nieraz się nie wraca. To praktycznie dom Oskara. To tam Oskar próbował rozmawiać z Bogiem, tam tracił nadzieję i obwiniał siebie za to, że jest chory. Tam poznał osobę niezwykłą – Panią Różę – wolontariuszkę, która walczyła o godność chorego dziecka.
Jest to spektakl niełatwy poprzez swoja tematykę, jednak zaskakująco ciepły i niosący nadzieję. Uczniowie obejrzeli tę emocjonującą historię i byli bardzo nią poruszeni, doceniając przy tym kunszt aktorski.
FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
19 listopada 2018 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego na Pocztówkę z Polski, organizowanego przez Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Gdyni. Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i napisanie kartki pocztowej skierowanej do kogoś z rodziny lub znajomych za granicą z dowolnego miejsca w Polsce i ukazanie jego piękna. Należało przy tym zwrócić uwagę na staranne pismo ręczne. Konkurs by objęty patronatem Muzuem Emigracji.
Ze stu nadesłanych pocztówek z 9 szkół w Gdyni, jury wybrało te najpiękniejsze i przyznało nagrody.
"POCZTÓWKA Z POLSKI"
Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie „Pocztówka z Polski - 100 kartek pocztowych na 100 rocznicę odzyskania niepodległości”. Celami tego konkursu było rozwijanie wyobraźni, zdolności i umiejętności literacko-publicystycznych, nawiązanie do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kształcenie przekazywania informacji w zwartej, krótkiej formie językowej i graficznej, budzenie poczucia dumy i więzi z krajem ojczystym, zwrócenie uwagi na piękne miejsca w Polsce, popularyzacja kaligrafii.
W kategorii klasy 4 - 6 SP wyróżnienie otrzymała Maja Firgon z klasy IV c.
Zaś wyróżnienie specjalne jury Patrycja Frankiewicz z kl VI c.
Gratulujemy!
Galeria prac uczniów biorących udział w konkursie
WYNIKI SZKOLNYCH ELIMINACJI "MYSZKA Z..."
16 listopada odbyły się szkolne eliminacje konkursu ekologiczno-informatycznego dla uczniów klas VI „Myszka Z… Poznajemy naszą planetę”.
W II etapie, który odbędzie się 15 grudnia w Szkole Podstawowej nr 40 w Gdyni, naszą szkołę będą reprezentować:
Paulina Malinowska kl. VI A
Mateusz Mazur kl. VI C
Lena Szwarc kl. VI C
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
W tym tygodniu rozstrzygnięto konkurs językowo - plastyczny z języka niemieckiego. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć portret dowolna metodą "Znanej postaci z niemieckiego obszaru językowego" i wykazać się nie tylko umiejętnościami plastycznymi, ale przede wszystkim wiedzą o krajach niemieckojęzycznych.
Na konkurs wpłynęło wiele prac, wyróżnione prace poniżej.
PODSUMOWANIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
14.11.2018 uczennica kl.4 A Natalia Musiał uczestniczyła w uroczystości podsumowującej konkurs fotograficzny „SMOG jest sss…ssSTRASZNY. Pokaż jak go pokonać”. Natalia w kreatywny sposób przedstawiła na swojej fotografii metody zapobiegania zjawisku miejskiego smogu i jej pracę możemy obejrzeć na wernisażu Gdyńskim Centrum Filmowym.
Wystawa wszystkich zdjęć będzie dostępna dla odwiedzających do niedzieli 18 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym.
SPEKTAKL "DZIECI SIECI"
13 listopada 2018 roku. uczniowie klas IV a, VI a, VI b, VI c obejrzeli w Centrum Nauki „Experyment” spektakl pt. „Dzieci sieci”.
Przedstawienie zostało przygotowane i przedstawione przez Teatr Profilaktyczny „Alert” z Wrocławia. Spektakl opowiadał o współczesnym pokoleniu młodych osób, którzy od najmłodszych lat wychowują się w środowisku medialnym. Aktorzy w przedstawieniu w sposób zabawny przybliżyli młodym widzom ciekawą historię z codziennego życia uczniów. Gra aktorska była porywająca, nietuzinkowa. Artyści w sposób profesjonalny przekonywali swoją grą, że warto chodzić do teatru na przedstawienia, a mniej czasu spędzać przed komputerem. Przesłaniem spektaklu było ostrzeżenie dzieci i młodzieży przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.
Moim zdaniem przedstawienie było interesujące i pouczające, a gra aktorska na najwyższym poziomie.
Opinię wyraziła uczennica klasy VI b
APEL Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 9. 11. 2018 r. odbył się uroczysty Apel z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Apel przygotowali uczniowie klas Vb i Vc pod kierunkiem p. Katarzyny Wesołowskiej oraz zespół muzyczny p. Tomasza Przyborowicza, który w piękny sposób zagrał i zaśpiewał utwór „Biały Krzyż” zespołu Czerwone Gitary. Obowiązkowo, wpisując się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej, chóralnie odśpiewaliśmy nasz hymn państwowy, łącząc się tym samym z innymi uczniami w całej Polsce, którzy podobnie jak my, na apelach świętowali ten wielki dla nas wszystkich dzień.
Wszystkim uczniom uczestniczącym w apelu, zarówno tym, którzy przygotowali go, jak i tym, którzy go oglądali serdecznie dziękujemy za piękną postawę, godną tego szczególnego dnia.
KONKURSY W RAMACH OBCHODÓW 100–LECIA NIEPODLEGŁOŚCI
W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości w SP 31 odbyły się dwa konkursy dla klas IV-VIII i III gimnazjum, których wyniki poznaliśmy na uroczystym Apelu z okazji 11 Listopada w dniu 9. 11. 2018 r.
W konkursie na „Życzenia dla Niepodległej z okazji 100-lecia jej urodzin” przyznane zostały nagrody w następujących kategoriach wiekowych:
Klasy IV-V pierwsze miejsce zajęła klasa IVd
Klasy VI-VII pierwsze miejsce klasa VIIb
Klasy VIII – III gimnazjum pierwsze miejsce ex aequo klasa VIIIa i IIIa
Jury postanowiło również wyróżnić życzenia napisane przez uczniów: Eryka Kamińskiego z IVc, Zofii Kaszubowskiej z IVa i Mayi Gasparrini z Va.
W konkursie na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną z okazji 11 Listopada wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – klasa VIa
II miejsce – klasa IIIa gimnazjum
III miejsce – klasa VIIIb
Należy podkreślić, że uczniowie wszystkich klas bardzo zaangażowali się w prace konkursowe. Wszystkie sale były pięknie udekorowane, a życzenia dla Polski płynęły z głębi serca. Jury miało naprawdę trudny orzech do zgryzienia, dlatego wszystkie klasy zostały, jak przystało na tak okrągłe urodziny, nagrodzone słodkimi upominkami.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy równie aktywnego uczestnictwa w kolejnych konkursach.
WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO
6 listopada odbył się konkurs recytatorski. Przeprowadzony został w dwóch przedziałach wiekowych:
- klasy IV – VI
- klasy VII, VIII i III gimnazjum.
Uczniowie prezentowali wiersze o tematyce patriotycznej. W związku z 100 – ą rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę hasłem przewodnim była OJCZYZNA, POLSKA.
W pierwszej kategorii wiekowej bezkonkurencyjny okazał się ERYK KAMIŃSKI
z kl. IV C, w drugiej zaś uczeń kl. III B gimnazjum PATRYK NIESTATEK.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły: Grażyna Dułak i Dorota Rychert.
WARSZTATY HISTORYCZNO - LITERACKIE
7 listopada uczniowie z klasy VIII c wraz z p. Małgorzatą Balsewicz wzięli udział w warsztatach historyczno – literackich w XIV Liceum Ogólnokształcącym. Warsztaty poświęcone były tematyce odzyskania przez Polskę niepodległości. W warsztacie historycznym uczniowie mieli za zadanie przedstawić sylwetkę jednego z „ojców” Niepodległej. Nasza grupa wylosowała postać Wojciecha Korfantego – dyktatora III powstania śląskiego. W trakcie warsztatu literackiego uczniowie analizowali wiersz o tematyce patriotycznej, a następnie przestawali jego przesłanie w sposób graficzny. Każda z grup miała możliwość zaprezentowania na forum efektów swojej pracy.
Wspólne zdjęcie w biało – czerwonych koszulkach, którymi uczniowie zostali obdarowani zakończyło spotkanie.
LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI C
24 października, w związku z omawianą lekturą „Ten obcy" I. Jurgielewiczowej, w klasie VI C odbyła się lekcja, na której uczniowie mieli okazję wcielić się w bohaterów książki i jednocześnie zabawić się w sąd. Klasa pięknie przygotowała się do lekcji, wykazując się przy tym znajomością historii Zenka Wójcika i jego przyjaciół. Takie lekcje się pamięta😊