PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI

"A książka, miła książka zawsze będzie z nami
i jak żołnierz na warcie stanie w bibliotece.
Tylko skiniesz, o ona na skrzydłach przyleci
i zacznie ci cudowne opowiadać dzieje.
W dzień pochmurny jak promień słoneczny zaświeci,
a gdy ci smutno będzie, w głos się roześmieje."

W dniach 23 i 24 stycznia odbyła się bardzo miła uroczystość. Przyjęliśmy do naszej biblioteki nowych czytelników. Pasowanie na czytelnika pomogły nam przygotować uczennice z klasy Va i Vb.

Przebieg uroczystości:

1. Uroczyste powitanie dzieci w bibliotece, przedstawienie się bibliotekarza, podanie godzin pracy biblioteki szkolnej.
  2. Oprowadzenie dzieci po bibliotece, krótka dyskusja na temat: Czym jest biblioteka, co można w niej robić, uczniowie na podstawie odpowiedzi rozumieją, iż biblioteka składa się z wypożyczalni i czytelni, wskazują te miejsca.
  3. Prezentacja regałów z książkami dla klas pierwszych, omówienie zasad wypożyczania, uczniowie mają wolny dostęp do półek, zwrócenie uwagi na kartę książki porównanie jej do legitymacji, którą mają dzieci, omówienie informacji co znajduje się na karcie książki - autor, tytuł, numer.
  4. Uroczyste pasowanie piórem, wręczenie pamiątkowej zakładki do książki i wypożyczenie pierwszej książki.
  5. Zaproszenie uczniów do wspólnej zabawy, którą przygotował aktyw biblioteczny: "Zgadnij jaka to postać z bajki".

Zdjęcia z uroczystości