SPOTKANIE Z PODROŻNIKIEM Romualdem Koperskim

4 czerwca w naszej szkole gościliśmy pana Romualda Koperskiego, gościa niezwykłego. Postać renesansową.
Romuald Koperski to podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy, pisarz, dziennikarz, fotograf, nurek oraz muzyk pianista.
Człowiek wielu talentów, który realizuje swoje pasje i który zgodził się nam je przedstawić, chociaż w małej części.
W spotkaniu uczestniczyły klasy gimnazjalne: I a, I d, II b.
Z wielką przyjemnością i zaciekawieniem wysłuchaliśmy barwnej opowieści człowieka, który odkrył przed nami nieznany kawałek świata.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawych zdjęć z wypraw pana Romualda Koperskiego na jego stronie.

DARCZYŃCY BIBLIOTEKI

Zbiory naszej biblioteki to około 16700 książek, kaset oraz płyt. Stan i wartość naszego księgozbioru nieustannie się zmienia. Część książek niszczy się, treść niektórych się dezaktualizuje. Zdarza się też, iż niektóre książki zostają zagubione przez naszych czytelników. Te pozycje wykreślamy ze stanu biblioteki. Z drugiej strony staramy się wciąż zaopatrywać bibliotekę w nowości. Większość funduszy zapewnia szkoła, część udaje nam się uzyskać na kiermaszu starej książki. Ale systematycznie nasz księgozbiór wzbogaca się dzięki ofiarności naszych czytelników.

Doceniamy to i dziękujemy!!!

Oto lista darczyńców biblioteki w tym roku szkolnym:

Szkoła Podstawowa:

Dawid Rogacki II d (kilkadziesiąt wartościowych książek!!!)
Szymon Bieliński III c (14 książek)
Adrianna Jabłońska III b (13 książek)
Kewin Pytel V b (8 książek)
Julia Nowogórska VI a (7 książek)
Jagoda Korba III b (6 książek)
Kinga Miszke I c (6 książek)
Liwia Bielińska I c (5 książek)
Miłosz Dułak VI b (5 książek)
Michał Franków VI a (4 podręczniki)
Julia Blok IV b (4 książki)
Małgosia Grzenkowicz V b (3 książki)
Kamil Barlikowski 0 d (3 segregatory)
Nikola Ewczyńska I a (2 książki)
Sebastian Łapka VI a (2 podręczniki)
Karolina Lewandowska IV a (2 książki)
Gabrysia Rokicka III b (1 książka)
Maciej Stolicki IV c (1 książka)
Kamila Ellwart I c (1 książka)
Narina Harutyunyan VI a (1 książka)
Klaudia Brodowska VI c (materiały papiernicze)

Paweł Benkowski III b (7 książek)
Marta Brzuchalska III e (3 książki)
Szymon Mądrzejewski III b (2 książki)

Dorota Andrzejewska
Krzysztof Brzozowski
Grażyna Dułak
Marzena Dziubek
Krystyna Faszczewska
Lucyna Kisiel
Liliana Janeczko
Monika Marat
Agnieszka Wolańska-Matuszczak
Bożena Urbańska

Dzięki funduszom uzyskanym na kiermaszu starej książki i starych czasopism mogłyśmy urządzić kącik dla młodszych czytelników. Teraz wygodnie wśród kolorowych poduszek, na miękkim dywaniku można zrelaksować się w kąciku z ciekawą lekturą.

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

14 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola nr 32 w Gdyni. Przedszkolaki zapoznały się z pracą biblioteki, poznały jej nazwę, oglądały książki z naszego księgozbioru oraz rozwiązywały zagadki związane z książką i czytaniem.

SPOTKANIE Z PISARKĄ - ANNĄ CZERWIŃSKĄ-RYDEL

Strona WWW Anny Czerwińskiej - Rydel

18 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 18 klasy IV b i V b uczestniczyły w spotkaniu autorskim z pisarką - Anną Czerwińską -Rydel [gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej jest również muzykiem i pedagogiem. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie (2010), W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie (2011); Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku (2012), Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim (2013)]
Uczestnicy wysłuchali fragmentów najnowszej książki Mój brat czarodziej czytanych przez autorkę oraz opowieści o dzieciństwie Juliana Tuwima. Potem dzieci zadawały pytania dotyczące książki oraz twórczości pani Anny Czerwińskiej - Rydel. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów.

Zdjęcia ze spotkania

STATYSTYKA WYPOŻYCZEŃ

W tym roku szkolnym bibliotekę odwiedziło 20501 osób, w tym wypożyczalnię 9353 czytelników, a czytelnię 11148 osób.
Wypożyczyłyśmy 5692 książki (dziennie średnio 33 woluminy).
Czytelnię odwiedzały średnio 65 osób dziennie.

SP KLASY I-III
SP KLASY IV-VI
Najwięcej wypożyczeń 1. III d
2. II d
3. III b
1. IV b
2. IV a
3. V b
1. I a
2. I b
3. III e
Najmniej wypożyczeń   III a   VI c
  VI a
  III a (tylko 9 książek)

Liczby te z roku na rok maleją. Ku naszemu smutkowi miłośników czytania i książek ubywa.
Czytanie ma coraz mocniejszą konkurencję. Są gry, Internet, telewizja, seriale ściągane z sieci. Te wszystkie przyjemności pochłaniają czas. Można przejść przez szkołę i nie czytać w ogóle.

Czy Waszym zdaniem w czasach Facebooka i Twittera naprawdę nie ma po co czytać książek?

WAKACJE

Życzymy Wam słonecznych i interesujących wakacji!

Pamiętajcie o książkach!

Zapraszamy już we wrześniu 2013!