Strona główna Szkoła Podstawowa nr 31 Gimnazjum nr 12 dyrekcja ZS nr 9 sekretariat pedagog, psycholog logopedia opieka medyczna ¶wietlica stołówka biblioteka kalendarium rekrutacja do gimnazjum informacje dla rodziców osi±gnięcia sportowe publikacje nauczycieli linki baza noclegowa przetargi

"Pod zieloną żabą"

"Wszędzie szukałem spokoju
 i nigdzie nie znalazłem
 jak w kąciku z książką."

Umberto Eco

Godziny pracy biblioteki:

wypożyczalnia

czytelnia:

sroda

W bibliotece pracują nauczycielki:
Krystyna Faszczewska,
Lucyna Kisiel,
Anna Ginalska,
Małgorzata Baranowska,
Liliana Urbańska (urlop).

Biblioteka mieści się na drugim piętrze w budynku D szkoły.
Ma bardzo dobre warunki lokalowe.
Pomieszczenia biblioteczne składają się z wypożyczalni, czytelni i dwóch zapleczy do pracy wewnętrznej. Pomieszczenia te są duże, jasne i przestronne, wyposażone w nowoczesne meble.

Wypożyczalnia i czytelnia

Czytelnia została wyremontowana w 2004 roku, a wypożyczalnia w lutym 2006 r. Część funduszy na owe remonty bibliotekarki uzyskały z corocznej loterii fantowej. W tym roku taka loteria również się odbędzie (w maju) w głównym holu szkoły - każdy zakupiony los wygrywa. Zapraszamy!

Remont biblioteki 2006 r.

Księgozbiór liczy ok. 17000 woluminów, w tym głównie lektury oraz literaturę dziecięcą i młodzieżową. Znajduje się tu katalog alfabetyczny i rzeczowy.
W bibliotece dzieci znajdują nie tylko dobrą książkę, ale i fachową pomoc w przygotowaniu referatu czy innej pracy domowej.

Katalogi

Czytelnia to pomieszczenie, w którym znajdują się czteroosobowe stoliki z krzesłami dla 24 osób. Jest tu telewizor i magnetowid oraz zestaw kina domowego z odtwarzaczem DVD, dzięki czemu dzieci mogą w czytelni nie tylko odrabiać lekcje, ale również oglądać programy edukacyjne oraz adaptacje lektur szkolnych. W czytelni można skorzystać z dostępnych na miejscu czasopism dziecięcych i młodzieżowych (kilkanaście tytułów), jak też wydawnictw metodycznych przeznaczonych dla nauczycieli. Znajduje się tu dość bogaty księgozbiór podręczny, katalog kaset wideo i płyt DVD (280 sztuk), kartoteka zagadnieniowa oraz teczki tematyczne.

Zaplecze czytelni

Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są 3 stanowiska komputerowe służące przede wszystkim do wyszukiwania informacji w Internecie oraz do pracy w programach Word i Excel. Można również wydrukować potrzebne materiały, gdyż dysponujemy drukarką laserow±.

Stanowiska komputerowe

Biblioteka szkolna w ramach pracy pedagogicznej przeprowadza lekcje z edukacji czytelniczej i medialnej oraz organizuje wystawy i konkursy.

10 GŁÓWNYCH POŻYTKÓW Z CZYTANIA

Czytanie pozwala:
Lepiej rozumieć siebie, innych i świat.
Więcej wiedzieć - książka nadal pozostaje ważnym źródłem wiedzy.
Głębiej czuć, głębiej przeżywać. Czytanie rozwija uczucia, czyni nas wrażliwszymi.
Być bliżej ludzi.
Może być szkołą uczuć społecznych, otwarcia się na innych.
Sięganie po te same lektury sprzyja tworzeniu się więzi budowanej na wspólnych przeżyciach, daje tematy do rozmów, pozwala poznać się lepiej.
Sprawniej mówić. Czytanie wzbogaca słownictwo, ułatwia wyrażanie myśli i uczuć; sprawia, że więcej rozumiemy.
Więcej widzieć (wyobraźnią), bo rozwija fantazję, pobudza wyobraźnię.
Znaleźć źródło siły i radości.
Książka może być przyjacielem, a czytanie przynieść ukojenie i nadzieję albo po prostu odpoczynek.
Być twórczym, działać - myśląc.
Czytanie sprzyja ukształtowaniu postawy refleksyjnej.
Znaleźć zakorzenienie. Czytanie i słuchanie tekstów "zakorzenia" we własnym języku i kulturze, oswaja z symbolami, narodową tradycją i przeszłością.
Czytanie czyni człowieka nowoczesnym, otwiera na świat.
Przybliża inne kultury, uczy szacunku dla ich odmienności.

Zdjęcia z konkursu dla maluchów

Laureaci konkursu