Strona główna Szkoła Podstawowa nr 31 Gimnazjum nr 12 dyrekcja ZS nr 9 sekretariat pedagog, psycholog logopedia opieka medyczna ¶wietlica stołówka biblioteka kalendarium rekrutacja do gimnazjum informacje dla rodziców osi±gnięcia sportowe publikacje nauczycieli linki baza noclegowa przetargi

BIBLIOTEKA SZKOLNA


"Wszędzie szukałem spokoju
 i nigdzie nie znalazłem
 jak w kąciku z książką."


Umberto Eco

Godziny pracy biblioteki:

wypożyczalnia

poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
7:45 - 15:00
7:45 - 15:00
7:45 - 15:00
7:45 - 15:00
7:45 - 15:00

czytelnia:

poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
8:00 - 17:00
8:00 - 17:00
8:00 - 17:00
8:00 - 17:00
8:00 - 15:00

W bibliotece pracują nauczycielki:
Krystyna Faszczewska,
Lucyna Kisiel,
Krystyna Kowalska,
Liliana Urbańska.

Biblioteka mieści się na drugim piętrze w budynku D szkoły.
Ma bardzo dobre warunki lokalowe.
Pomieszczenia biblioteczne składają się z wypożyczalni,czytelni i dwóch zapleczy do pracy wewnętrznej. Pomieszczenia te są duże, jasne i przestronne, wyposażone w nowoczesne meble.

  

Wypożyczalnia i czytelnia

Czytelnia została wyremontowana w 2004 roku, a wypożyczalnia w lutym 2006 r. Część funduszy na owe remonty bibliotekarki uzyskały z corocznej loterii fantowej. W tym roku taka loteria również się odbędzie (w maju) w głównym holu szkoły - każdy zakupiony los wygrywa. Zapraszamy!

Remont biblioteki 2006 r.

Księgozbiór liczy ok. 17000 woluminów, w tym głównie lektury oraz literaturę dziecięcą i młodzieżową. Znajduje się tu katalog alfabetyczny i rzeczowy.
W bibliotece dzieci znajdują nie tylko dobrą książkę, ale i fachow± pomoc w przygotowaniu referatu czy innej pracy domowej.

Katalogi

Czytelnia to pomieszczenie, w którym znajdują się czteroosobowe stoliki z krzesłami dla 24 osób. Jest tu telewizor i magnetowid oraz zestaw kina domowego z odtwarzaczem DVD, dzięki czemu dzieci mogą w czytelni nie tylko odrabiać lekcje, ale również oglądać programy edukacyjne oraz adaptacje lektur szkolnych. W czytelni można skorzystać z dostępnych na miejscu czasopism dziecięcych i młodzieżowych (kilkanaście tytułów), jak też wydawnictw metodycznych przeznaczonych dla nauczycieli. Znajduje się tu dość bogaty księgozbiór podręczny, katalog kaset wideo i płyt DVD (280 sztuk), kartoteka zagadnieniowa oraz teczki tematyczne.

Zaplecze czytelni

Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są 3 stanowiska komputerowe służące przede wszystkim do wyszukiwania informacji w Internecie oraz do pracy w programach Word i Excel. Można również wydrukować potrzebne materiały, gdyż dysponujemy drukark± laserową.

Stanowiska komputerowe

Biblioteka szkolna w ramach pracy pedagogicznej przeprowadza lekcje z edukacji czytelniczej i medialnej oraz organizuje wystawy i konkursy.

Rok szkolny 2006/2007

Planowane imprezy

1. 23.10.2005 r. Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych - ogólnoszkolna uroczystość.

                                                   Program obchodów
                                                   Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
                                                   23 października 2006r. (poniedziałek)

  • Przygotowanie i rozwieszenie na terenie szkoły plakatów, cytatów i haseł reklamujących bibliotekę, książki i czytanie (przygotowuje Koło Przyjaciół Biblioteki z każdej klasy).
  • Oznaczenie w całej szkole drogi do biblioteki śladami stóp i strzałkami (przygotowuje Koło Przyjaciół Biblioteki z każdej klasy i nauczyciele bibliotekarze).
  • Zorganizowanie konkursu plastyczno - fotograficznego "Najpiękniejszy widok, to widok czytającego człowieka" (przygotowują nauczyciele bibliotekarze).
  • Zorganizowanie wystaw: prac laureatów konkursu oraz wystawy przedmiotów pozostawionych przez czytelników w książkach naszej szkolnej biblioteki (przygotowują nauczyciele bibliotekarze).
  • Przygotowanie i rozprowadzenie wśród uczniów ulotek reklamuj±cych nasz księgozbiór (przygotowują nauczyciele bibliotekarze, rozprowadzają członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki).
  • O godzinie 12.00 (na dźwięk dodatkowego dzwonka) we wszystkich klasach przerywamy zajęcia i prowadzący je nauczyciel czyta fragment książki. Odpowiednią literaturę przygotują nauczyciele bibliotekarze.
  • Tego dnia w wypożyczalni będzie wolny dostęp dla czytelników do półek z książkami.
  • W holu głównym szkoły odbędzie się kiermasz taniej książki: "1 książka - 1 złoty" (członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki).
  • Przygotowanie okolicznościowej dekoracji na tablicy w holu szkoły (przygotowuje Koło Przyjaciół Biblioteki i nauczyciele bibliotekarze).
  • Uczniowie odwiedzający tego dnia bibliotekę będą częstowani cukierkami oraz obdarowani zakładkami do książek.
  • Informacje o obchodach zamieszczone będą na stronie WWW szkoły (nauczyciel bibliotekarz).

2. Szkolne Konkursy Recytatorskie dla klas 0 - III SP z cyklu "Moja mała i wielka Ojczyzna".

  • w XI 2006 pod hasłem - "Moja rodzina";
  • w II 2007 pod hasłem - "Moje miasto";
  • w V 2007 pod hasłem - "Moja Ojczyzna".

3. Uroczyste pasowanie na czytelnika dla klas I SP - XII 2006.

4. Konkurs czytelniczy "Znam Kubusia Puchatka" - III 2007.

5. Wystawy okolicznościowe w głównym holu szkoły.

 

10 GŁÓWNYCH POŻYTKÓW Z CZYTANIA

Czytanie pozwala:
Lepiej rozumieć siebie, innych i świat.
Więcej wiedzieć - książka nadal pozostaje ważnym źródłem wiedzy.
Głębiej czuć, głębiej przeżywać. Czytanie rozwija uczucia, czyni nas wrażliwszymi.
Być bliżej ludzi.
Może być szkołą uczuć społecznych, otwarcia się na innych.
Sięganie po te same lektury sprzyja tworzeniu się więzi budowanej na wspólnych przeżyciach, daje tematy do rozmów, pozwala poznać się lepiej.
Sprawniej mówić. Czytanie wzbogaca słownictwo, ułatwia wyrażanie myśli i uczuć; sprawia, że więcej rozumiemy.
Więcej widzieć (wyobraźnią), bo rozwija fantazję, pobudza wyobraźnię.
Znaleźć źródło siły i radości.
Książka może być przyjacielem, a czytanie przynieść ukojenie i nadzieję albo po prostu odpoczynek.
Być twórczym, działać - myśląc.
Czytanie sprzyja ukształtowaniu postawy refleksyjnej.
Znaleźć zakorzenienie. Czytanie i słuchanie tekstów "zakorzenia" we własnym języku i kulturze, oswaja z symbolami, narodową tradycją i przeszłością.
Czytanie czyni człowieka nowoczesnym, otwiera na świat.
Przybliża inne kultury, uczy szacunku dla ich odmienności.

 

BIBLIOTEKA POLECA

W wydanych ostatnio nieznanych przygodach Mikołajka najśmieszniejsi są ... dorośli. "Rodziców nie da się zrozumieć" - twierdzi Alcest.
Tak, tak Gościnny napisał tak naprawdę satyrę rodzinną. I choć realia się zmieniły, to zachowania i odzywki rodzicielskie pozostały te same. "W tym domu nikt nie docenia mojej pracy" zaczyna tata, "oczywiście haruję na darmo" - wtóruje mu mama z kuchni. Mikołajek płacze, bo nikt nie pochwalił jego króliczka z plasteliny.
Nowe przygody Mikołajka i jego kumpli: grubego Alcesta, zawsze z kanapką w ręku, Euzebiusza, który lubi dawać w zęby, Ananiasza - pupilka pani, Gotfryda, który ma basen w kształcie nerki i Kleofasa, najgorszego ucznia w klasie.
René Goscinny i Jean-Jacques Sempé: "Nowe przygody Mikołajka"

Opowieść o dziewczynce, wychowywanej w Indiach, która zostaje oddana na londyńską pensję panny Minchin, aby zdobyć gruntowne wykształcenie. Sara jest mądra, piękna i bogata w związku z czym, nazywana jest przez wszystkich księżniczką.
Gdy umiera ojciec dziewczynki, jej życie ulega dramatycznej zmianie, zostaje posługaczką, a jedynym jej majątkiem są przyjaciele i czułe serce.
Dlaczego nasza bohaterka pomimo żebraczych łachmanów nazywana będzie nadal księżniczką? Co osiągnie Sara wiarą w moc miłości i przyjaźni? Dowiecie się z ...
Frances Hodgson Burnett: "Mała Księżniczka"

Jeżeli chcesz poczytać sobie coś łatwego i wesołego to nie sięgaj po tę książkę!
Z początku, gdy rodzeństwo Baudelaire obraca się w towarzystwie interesujących gadów i roztargnionego wujka, historia ta może ci się wydać wesoła, ale nie daj się nabrać. Jeżeli wiesz już cokolwiek o pechowych sierotach Baudelaire, nie będziesz miał wątpliwości, że nawet miłe zdarzenia prowadzą w ich życiu do zguby.
Nie możesz zrezygnować z tej książki:
Lemony Snicket: "Seria niefortunnych zdarzeń"

Głównymi bohaterami są Peter, Susan, Edmund i Lucy, którzy przez przejście w magicznej szafie trafiają do krainy mówiących zwierząt, karłów, smoków i innych tajemniczych stworzeń - Narnii. Panuje tutaj wieczna zima, która jest dziełem złej Białej Czarownicy.
Poznaj pasjonujące opowieści z Narnii:
"Lew, Czarownica i stara szafa",
"Książę Kaspian",
"Podróż Wędrowca do świtu",
"Srebrne krzesło",
"Koń i jego chłopiec",
"Siostrzeniec Czarodzieja".
Clive Staples Lewis: "Opowieści z Narnii"

Ta opowieść z życia nastolatki, napisana w konwencji luźnych notatek "na temat", jest na tyle poważna, na ile poważne są sprawy wieku dojrzewania, a jednocześnie na tyle zwariowana, na ile zwariowany jest świat dorosłych widziany oczami osoby "prawie dojrzałej". W osobie nastoletniej Agaty wielu młodych czytelników z pewnościś znajdzie "bratniś duszę", a jej perypetie pozwolą znaleźć odpowiedź na wiele własnych problemów.
Współczesna powieść dla nastolatek:
Marta Fox: "Batoniki always miękkie jak deszczówka"


Opracowały
Lilianna Urbańska
Lucyna Kisiel